Οι πολιτικοί μού είναι γενικώς αντιπαθείς, με ελάχιστες ωστόσο εξαιρέσεις. Ένας από αυτούς είναι ο πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του Συ.Ριζ.Α. Π.Σ. Σωκράτης Φάμελλος. Αυτό δεν σημαίνει βεβαίως ότι διάκειμαι φιλικώς απέναντι στην "πρώτη φορά αριστερά" επειδή συμπαθώ τον Φάμελλο. Είναι γνωστό, άλλωστε, ότι δεν πρόσκειμαι σε κανένα απολύτως κόμμα, από αυτά τουλάχιστον που έχουν ασκήσει εξουσία.
Συνάντησα τον Σωκράτη Φάμελλο εντελώς τυχαία, κατά την διάρκεια των εκδηλώσεων του φετινού Πάσχα στη Φολέγανδρο, και αυθόρμητα του ζήτησα να μου δώσει μια συνέντευξη. Δέχθηκε ευχαρίστως. Με ρώτησε ωστόσο :
Επιμέλεια : Ιωσήφ Παπαδόπουλος.
Η συζήτηση με τον Γιώργο Μάναλη έχει πάντοτε ξεχωριστό ενδιαφέρον. Και έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον γιατί ο Γιώργος δεν έχει σαν κριτήριο στη ζωή του τα χρήματα. Γι' αυτό, ίσως, και αυτά του ήρθαν πιο εύκολα! Υπήρξε παραγαδιάρης μέχρι τα 50 του. Και ενώ ως τότε δεν γνώριζε τι θα πει κρασί, αποφάσισε ξαφνικά να ασχοληθεί με την οινοποιία!
Και αφού δεν γνώριζε τίποτε περί οινοποίησης, ανέθεσε την ευθύνη γι' αυτό σε ειδικούς. Ο ίδιος είχε άλλωστε πολλά να κάνει για να μετατρέψει την πλαγιά ενός βουνού πάνω απ' το απέραντο γαλάζιο σε ένα παράδεισο που αγναντεύει το πέλαγος, την Καρδιώτισσα και τη Φολέγανδρο.
Δεν είναι τυχαίο που όσοι επισκέπτονται τη Σίκινο περνούν οπωσδήποτε απ' το οινοποιείο του Μάναλη για να απολαύσουν την απίστευτη θέα που κόβει την ανάσα και γαληνεύει την ψυχή, την εξαιρετική κουζίνα του νεαρού σεφ Λουκά Μάναλη, τα κρύα πιάτα που ετοιμάζει η γλυκειά σύζυγος του Γιώργου Μαρία, και τα υπέροχα κρασιά του οινοποιείου.
Ευχαριστούμε την εταιρεία "ΖΑΝΤΕ FERRIES" που μας ταξίδευσε μέχρι τη Φολέγανδρο και την "ARGO OIL" με τα εναπομείναντα καύσιμα της οποίας στο ρεζερβουάρ πήγαμε στη Σίκινο με το πεντάμετρο Laser.
Επιμέλεια : Ιωσήφ Παπαδόπουλος.
Ο Γιάννης Καπούλας είναι καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, γεννήθηκε στην Καρδίτσα και διδάσκει σήμερα σε σχολείο του Σχηματαρίου.
Είναι κάτοχος πτυχίου στην Πληροφορική και τις Τηλεπικοινωνίες και πτυχίου στην Αεροδιαστημική Επιστήμη και Τεχνολογία!
Με ντοκτορά που απέκτησε προσφάτως για τη μελέτη, σχεδίαση και κατασκευή του πρώτου μη επανδρωμένου αεροσκάφους με 3D εκτυπωτή στην Ελλάδα! Ένα επίτευγμα που πέτυχε με άπειρες ώρες μελέτης και πειραμάτων και το οποίο χρηματοδότησε από το υστέρημά του!
Επιμέλεια : Ιωσήφ Παπαδόπουλος.
Δεν ήξερα μέχρι χθες πώς γίνεται ένας άνθρωπος με κινητικά προβλήματα να αισθάνεται αλλά και να είναι τόσο ευτυχισμένος! Και λέω μέχρι χθες γιατί χθες συνάντησα τον Μάκη Καλαρά στο επαγγελματικό στέκι του Θάνου Φοίφα στη Μεταμόρφωση.
Ο Μάκης τραυματίστηκε σε τροχαίο στα 17 του και έκτοτε "βαδίζει" μόνο με τη βοήθεια αναπηρικού αμαξιδίου ενώ, όπως λέει χαρακτηριστικά, αισθάνεται πως του δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία να ζήσει!
Επιμέλεια : Ιωσήφ Παπαδόπουλος.
Στα ταξίδια μας ανά την Ελλάδα έχω συναντήσει πολλούς ταλαντούχους ανθρώπους οι οποίοι, ωστόσο, ελάχιστα είναι γνωστοί πέρα απ' τα στενά όρια της περιοχής ή του νησιού στο οποίο ζουν και δραστηριοποιούνται.
Στην Κάλυμνο υπάρχουν αρκετά τέτοια ταλαντούχα άτομα, ένα εκ των οποίων είναι ο συνταξιούχος λοστρόμος του Εμπορικού Ναυτικού Μιχάλης Βαλσαμής, περισσότερο γνωστός στο νησί σαν Μαυρής.
Την πρόταση να τον συναντήσω μου την έκανε ο καλός φίλος και συνδρομητής του καναλιού Μανώλης Μακρυνάκης. Αγόρασε λοιπόν ένα σχοινί μήκους 30 μέτρων και μου είπε να τον ακολουθήσω.